HAE MUKAAN NextStep -SEURATYÖKOKEILUUN!
30.8.2018 9:49 Uutiset / Pääsivusto

Urheiluseura tarjoaa monipuolisen oppimisympäristön ja mahdollisuuksia työelämään verkostoitumiselle!

Mikäli olet alle 30 -vuotias, tällä hetkellä ilman työ-/opiskelupaikkaa oleva nuori ja pohdit ammatinvalintaa tai haluat selvittää uravaihtoehtojasi, voit hakea mukaan liikunta- ja urheiluseurojen järjestämään työkokeilutoimintaan. Saat mahdollisuuden olla osana hienoa seurayhteisöä ja pääset toimimaan kehittymistarpeitasi vastaavissa tehtävissä. Oman urapolkusi löytämiseksi saat henkilökohtaista tukea ja ohjausta kokeneilta seuratyöntekijöiltä. Liikunnan harrastuneisuus ja aikaisempi kokemus seuratoiminnasta ei ole välttämätöntä, sillä seuroissa on tarjolla monialaisia tehtäviä. Seurassa olon aikana saat mahdollisuuden verkostoitua seurayhteisössä olevien työelämän toimijoiden kanssa ja voit halutessasi osallistua seuran järjestämiin koulutuksiin (Ohjaaja-/valmentajakoulutus, toimitsijakoulutus, järjestyksenvalvojan peruskoulutus, hygienia- ja anniskelupassi). Työkokeilun ajalta voit saada Kelan myöntämää työmarkkinatukea tai oman työttömyysturvan suuruista perustukea sekä kulukorvausta. Useat oppilaitokset myös hyväksyvät työkokeilun AHOT (aikaisemmin hankitun osaamisen tunnistaminen) käytännöissään. NextStep -seuratyökokeiluja järjestävät. RoKi, RoPS, OH ja WoVo.

Seuratyökokeilussa voit vahvuuksiesi ja urasuunnitelmiesi mukaisesti osallistua esimerkiksi;

  • Ottelu-, konsertti- tai hyväntekeväisyystapahtumien järjestämiseen
  • Harrasteryhmien ja kilpajoukkueiden ohjaus-/valmennustoimintaan
  • Seuran it-, viestintä- ja toimistotehtäviin
  • Harjoitteluympäristöjen ja joukkueiden huoltotehtäviin
  • Kioski- ja ravintolatoimintaan

*Voit halutessasi myös itse osallistua seuran virkistystapahtumiin ja liikunnan harrastamiseen

Nuorten palautetta seuratyökokeilusta:

”Koin, että seuratyökokeilu vaikutti todella positiivisesti työelämän valmiuksiini. Olen oppinut, nähnyt ja kokenut paljon uutta ja hyödyllistä tulevaisuutta varten, olen myös paljon valmiimpi pian alkaviin opintoihini. Voi myös olla, että en olisi päässyt pääsykokeista läpi ilman työkokeilun aikana oppimiani asioita viestinnästä”. – Nuori 20v.

”Toimistossa on ollut koko työkokeiluni ajan huikea ilmapiiri ja mukavia työkavereita 5/5” - Nuori 26V

Tiedustelut avoimista työkokeilupaikoista:

Eero Vierola (0443498208)

Projektipäällikkö / NextStep -työ ja opintopolkuja nuorille ESR

eero.vierola@rovaniemenkiekko.fi

www.rovaniemenkiekko.fi   
Lisää uutisia
Rovaniemen Kiekko
«  Kesäkuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Kategoriat